Podsumowanie działalności Koło Naukowego „Geo-Team” w 2020 roku

Sytuacja pandemiczna w 2020 roku również mocno odbiła się na działalności Koła Naukowego, które opiera się na spotkaniach, konferencjach, wspólnych wykonywanych pomiarach czy też wyjazdach integracyjnych. Mimo tego udało się zrealizować kilka wyjazdów z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W dniach 21-23.08.2020 r. wraz z sześcioma Kołowiczami zostały zorganizowane pomiary mające na celu naukę planowania, wykonywania i opracowywania pomiarów metodami fotogrametrii lotniczej niskopułapowej z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych, fotogrametrii naziemnej z wykorzystaniem aparatów cyfrowych oraz naziemnego skaningu laserowego. Pomiary miały miejsce w Krakowie oraz miejscowości Wielka Wieś pod Krakowem. Pomiary służyły do zebrania danych do realizacji prac dyplomowych inżynierskich uczestników wyjazdu, a dodatkowo miały służyć dalszym badaniom i wykorzystaniu ich w przygotowaniu referatów na konferencje naukowe. Studenci nocowali na terenie Miasteczka Studenckiego AGH, gdzie mieli okazję do integracji i poznania Krakowa, kampusu AGH oraz Studentów krakowskich uczelni.
W ramach prac dokonano:
W miejscowości Wielka Wieś, na terenie Urzędu Gminy oraz okolicy:
– pełnego pomiaru sytuacyjno – wysokościowego z wykorzystaniem tachimetru oraz odbiornika GNSS na obszarze 2h (prawie 1000 pikiet)
– pomiaru budynków na obszarze 5ha z wykorzystaniem tachimetru
– założenia osnowy fotogrametrycznej z wykorzystaniem tachimetru oraz odbiornika GNSS
– niwelacji geometrycznej punktów osnowy pomiarowej oraz osnowy fotogrametrycznej z wykorzystaniem niwelatora
– 3 nalotów fotogrametrycznych z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego
– pomiaru budynku przychodni z wykorzystaniem skanera laserowego, aparatu cyfrowego oraz bezzałogowego statku powietrznego
W Krakowie na terenie Parku Wincentego a Paulo:
– pomiaru pomnika Wincentego a Paulo z wykorzystaniem skanera laserowego, aparatu cyfrowego oraz bezzałogowego statku powietrznego
– założenia osnowy fotogrametrycznej z wykorzystaniem tachimetru

W dniach 7-8.11.2020 r. dwóch Kołowiczów miało okazję brać udział w pomiarach dla jednej z krakowskich firm geodezyjnych. Pomiary miały na celu inwentaryzację rowów melioracyjnych w miejscowości Kraków. W ramach pomiarów wykonywano naloty bezzałogowym statkiem powietrznym DJI Phantom 4 RTK o wartości ok. 25 tys. złotych. Studenci mieli okazję zapoznać się z obsługą sprzętu oraz wziąć czynny udział w nalotach w roli obserwatorów. Dodatkowo zakładana była osnowa fotogrametryczna z wykorzystaniem odbiornika GNSS przy której planowaniu i pomiarze Studenci również brali udział. Po pomiarach Studenci zostali zaproszeni na kolację w celu podsumowania pomiarów oraz wspólnej integracji i odbudowy sił po długim dniu pomiarowym.

W dniu 3.12.2020 r. Kołowicz Marek Krzysiak wziął udział w 61. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH „Barbórka AGH”. W ramach konferencji Student wygłosił referat p.t. „Mini-Fotogrametria. Analiza dokładności modeli 3D pozyskanych za pomocą skaningu laserowego i technik fotogrametrycznych z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego DJI Mavic Mini.” Student miał okazję wziąć udział jako gość w konferencji z udziałem Studentów AGH, wygłosić referat, odpowiedzieć na pytania komisji. Praca nie brała udziału w konkursie ze względów formalnych, natomiast zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości w pracy zawodowej i naukowej przy realizacji pracy dyplomowej inżynierskiej.

Spotkanie GeoTeam

Koło naukowe GeoTeam WSI-E zaprasza wszystkich studentów zainteresowanych działalnością i rozwijaniem swoich pasji na spotkanie organizacyjne
w dniu 04.11.2017 r. (sobota) o godz. 13.00 które odbędzie się w Klubie studenta (budynekB, poziom -1).

Wyróżnienie naszego projektu!

Projekt pod przewodnictwem prezesa Koła – Marcina Kreta zatytułowany „Zastosowanie Technologii LIDAR w pasywnej dokumentacji obiektów zabytkowych” zdobył wyróżnienie na XI Konferencji Studentów Geodezji we Wrocławiu!

Dziękujemy naszym opiekunom naukowym za pomoc i i poświęcony czas.
Gratulujemy całemu zespołowi. Jest to dla nas duże osiągnięcie, motywujące do dalszego działania!

XI Konferencja OKSG we Wrocławiu

Już jutro rozpoczyna się XI Konferencja OKSG we Wrocławiu.
Trzymajcie kciuki za naszych studentów i ich projekty!

W tym roku w panelu referatowym przedstawiamy następujące prace:
„Geodezyjna Obsługa Przebudowy Skrzyżowania w Hønefoss z wykorzystaniem technologii BIM” autorstwa: inż. Rafała Dziuby
„Zastosowanie Technologii LIDAR w pasywnej dokumentacji obiektów zabytkowych” pod przewodnictwem Marcina Kreta wraz z innymi członkami Koła GEO-TEAM
W sesji posterowej zaprezentujemy się z pracą:
„Zastosowanie skaningu naziemnego do pomiaru przemieszczeń i odchyleń masztów” autorstwa Wojciecha Tylko i Małgorzaty Kraus

Czekajcie niecierpliwie na zdjęcia z konferencji!